Atrakcje w Łopusznej i okolicy

Łopuszna to doskonałe miejsce wypadowe na zwiedzanie Podhala bowiem wszystkie atrakcje oferowane przez ten region, zlokalizowane są zaledwie w promieniu 27 km od naszego Pensjonatu (odległości do wybranych atrakcji podane są poniżej).Równie wielką zaletą Łopusznej jest jej usytuowanie w kotlinie zewsząd otoczonej lasami, na szlaku prowadzącym na Turbacz – najwyższy szczyt Gorców oraz tuż przy południowej granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Latem daje to urlopowiczom możliwość spędzenia wolnego czasu blisko natury poprzez spacery po leśnych drogach, zdobywanie szczytów Gorców, zbieranie grzybów czy relaks nad brzegiem potoku Łopuszanka . Zimą natomiast umożliwia dobrą zabawę na białym, czystym śniegu, zorganizowanie kuligu z ogniskiem w leśnej scenerii lub oglądanie dzikich zwierząt, które o tej porze roku pojawiają się na stokach otaczających Łopuszną. Kolejnym wartym podkreślenia walorem tej uroczej miejscowości jest czyste, górskie powietrze oraz panujący w niej spokój. Pozwala to odpocząć od gwaru i zgiełku obecnego podczas zwiedzana Podhala oraz korzystania z jego różnorodnych atrakcji. Łopuszna jest wspaniałym miejscem również dla miłośników jeździectwa i wędkarstwa, gdyż kilkadziesiąt metrów od Pensjonatu znajduje się stadnina koni i ceniona przez wędkarzy rzeka Dunajec. Nie można pominąć też znajdujących się na jej terenie zabytków i muzeów oraz corocznie organizowanych imprez kulturalnych tj. Konkurs Potraw Regionalnych, zawody konne czy tzw. Dni Tischnerowskie czyli święto poświęcone osobie ks. Tischnera.

TISCHNERÓWKA- izba pamięci znanego i cenionego w całej Polsce ks. Prof. Józefa Tischnera, którego grób znajduje się na cmentarzu w Łopusznej. Był on autorem wielu filozoficznych książek w tym "Historii filozofii po góralsku".( odległość od pensjonatu- 800 m)

DWOREK TETMAJERA-został wybudowany ok. 1790 r. Był on dawną siedzibą szlacheckich rodzin Lisickich, Tetmajerów i Lgockich. Po klęsce powstania listopadowego schronił się w nim poeta doby romantyzmu- Seweryn Goszczyński. We dworze można obejrzeć „starą” kuchnię oraz wystawę poświęconą Łopusznej, historii dworu, jego mieszkańcom oraz gościom. Obok dworu stoi budynek tzw. "gacek”, w którym mieszkał inny poeta romantyczny - Bohdan Zaleski .(odległość od pensjonatu- 30m)

ZABYTKOWA CHAŁUPA-znajduje się poza ogrodzeniem zabudowań dworskich Tetmajerów i została przeniesiony tutaj ze wsi. Wybudował ją w roku 1887 Jan Klamerus "Sowa". Dom składa się z kilku dobrze wyposażonych pomieszczeń: sieni, kuchni, "dużej izby" oraz pomieszczeń gospodarczych: strychu i komory przybudowanej z tyłu domu.(odległość od pensjonatu – 30m)

STADNINA KONI-ŁOPUSZNA- położona jest tuż przy pensjonacie „Pstrąg” i przy Dworze Tetmajerów. Oprócz nauki jazdy konnej, jej właściciel organizuje zawody jeździeckie połączone z atrakcjami zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. (odległość od pensjonatu- 40m)

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ŚWIĘTEJ TRóJCY I ŚW. ANTONIEGO OPATA- został wybudowany z drewna w ostatniej dekadzie XV wieku, na miejscu starszej świątyni. Konsekrowany był w 1504 roku. Jest budowlą późnogotycką, orientowaną, trójdzielną, jednonawową. Jego ołtarz główny stanowi gotycki tryptyk z 1460 r. uznawany za jedno z najbardziej wartościowych i najlepiej zachowanych dzieł rzeźbiarskich Małopolski XV wieku.(odległość od pensjonatu- 100m)

RZEKA DUNAJEC-powstaje z połączenia wód Czarnego Dunajca i Białego Dunajca w Nowym Targu. Jest to rzeka szczególnie atrakcyjną dla wędkarzy ,gdyż występują w niej liczne gatunki ryb np. pstrąg potokowy, lipień, głowacica. (odległość od pensjonatu – 100m)

POTOK ŁOPUSZANKA- ma swoje Źródło w Gorcach .Spływa dnem głębokiej kotliny pomiędzy szczytami Turbacza, Bukowiny Waksmundzkiej, Kiczory, Wyszniej i Gronia. Zasilany jest licznymi górskimi potokami. W jego dolinie znajduje się Łopuszna, w której uchodzi do Dunajca. Wzdłuż dolnego biegu Łopuszanki prowadzą dwa szlaki turystyczne: niebieski- z Łopusznej przez Bukowinę Waksmundzką i polanę Świderową na Turbacz, czarny- z Łopusznej obok Pucołowskiego Stawku do skrzyżowania z czerwonym szlakiem na polanie Zielenica. (odległość od pensjonatu - 150m)

OŚRODEK ZARYBIENIOWY PZW- został wybudowany podczas II wojny światowej. Ośrodek specjalizuje się w produkcji narybku lipienia, pstrąga potokowego i głowacicy, której stado mateczne jest jedynym w Polsce.( odległość od pensjonatu- 2km)

GAJÓWKA MIKOŁAJA – wybudowana została przez Stefana Lgockiego, przed II wojną światową, w dolinie Łopusznej, przy południowej granicy GPN. Jako pierwszy zamieszkał w niej i pełnił obowiązki gajowego Mikołaj Kostkin - żołnierz armii rosyjskiej, który jako jeniec przybył do Łopusznej w okresie I wojny światowej. Obecnie w budynku tym znajduje się muzeum przyrodnicze. Można tu zobaczyć przyrodę gorczańskiej puszczy oraz dawną kancelarię leśniczego, w której zgromadzono narzędzia używane niegdyś do pracy w lesie. ( odległość od pensjonatu- 3,5 km)

POLANA ŻUBROWISKO- W 1950 roku w dolinie Łopusznej podjęto próbę osiedlenia żubrów. W tym celu na polanie Skole Chowańcowe nazwanej później Żubrowiskiem umieszczono paśniki, kwaterę weterynaryjną, drewniany budynek strażnicówki oraz magazyn na paszę. Próba hodowli żubrów w GPN niestety nie powiodła się z powodu choroby pryszczycy, w wyniku której ostatni żubr padł w 1954r.(odległość od pensjonatu- 5 km)

GORCZAŃSKI PARK NARODOWY- Wejście na teren GPN znajduje się przy Gajówce Mikołaja, obok której biegnie trasa spacerowa oznakowana biało-czerwonym kwadratem, prowadząca na polanę Żubrowisko, położoną w GPN. Tuż przed tzw. „Żubrowiskiem” znajdują się dwie atrakcyjne ścieżki przyrodnicze: „Partyzancka ścieżka na Turbacz” i „Z Łopusznej na Jankówki”.( odległość od pensjonatu- 3,5 km)

ATRAKCJE W OKOLICY

Baseny Termalne:
- Terma Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej (19km)
- Terma Bania w Białce Tatrzańskiej ( 9 km)
- Termy Podhalańskie w Szaflarach ( 10 km)

Wyciągi narciarskie:
- Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej (9 km)
- Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach (14 km)
- Zadział oraz Długa Polana w Nowym Targu (10 km)

Miasta:
- Nowy Targ (6 km)
- Zakopane (25 km)
- Szczawnica (25 km)
- Krościenko (21 km)

Zabytki:
- Zamek w Niedzicy (15 km)
- Zamek w Czorsztynie (16 km)
- Czerwony Klasztor na Słowacji (27 km)
- Kościół św. Michała Archanioła z XV wieku w Dębnie (6 km)
- Sanktuarium w Ludźmierzu (11 km)

Inne:
- Spływ przełomem Dunajca łodzią flisacką (17 km)
- Park linowy w Kluszkowcach (14 km)
- Kolejka górska Alpina Coaster w Kluszkowcach (14 km)
- Rejs statkiem po zalewie czorsztyńskim (15 km)
- Atrakcje wodne nad Zalewem Czorsztyńskim (9 km)
- Kąpiele na Przełomie Białki/rezerwat/ (4 km)

Szlaki turystyki pieszej:
- Gorce - np. szlak turystyczny na Turbacz
- Pieniny – np. szlak turystyczny na Trzy Korony (20 km)
- Tatry - np. szlak turystyczny do Morskiego Oka (20 km)UE
Copyright © 2021 Pensjonat Pstrąg Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt Ostre Reklamy | Wykonanie U Ciwersa strony internetowe Białka Tatrzańska